Kot u dentysty – jak uchronić pupila przed problemami z zębami?

Choć koty z reguły nie jedzą słodyczy i mają bardzo ograniczony kontakt z cukrami prostymi, to je także mogą dotykać poważne problemy stomatologiczne. Z niektórymi łatwo można sobie poradzić, inne będą wymagać dłuższego i... kosztownego leczenia. Dlatego tradycyjnie musimy odwołać się do zasady, że najlepsza jest profilaktyka.

Jakie problemy z zębami dotykają koty?

Jest ich całkiem sporo. Typowe dla kocich zębów schorzenia, to m.in. choroby przyzębia oraz choroby dziąseł. Stomatolodzy specjalizujący się w leczeniu kotów zwracają również uwagę na powtarzające się wady zgryzu, urazy mechaniczne, czyli złamania oraz nadżerki. Klasycznym problemem jest także oczywiście kamień nazębny. To nie tylko defekt kosmetyczny, ale też poważne zagrożenie, bo do kamienia zaczyna przylegać nowa płytka, która jest znakomitym środowiskiem dla bakterii.

Bardzo groźną i niestety częstą chorobą dotykającą koty jest plazmocytarne zapalenie jamy ustnej. Jeśli zwierzę nie zostanie poddane kompleksowemu leczeniu niemal na pewno skończy się to dla niego tragicznie.

Koty rzadziej cierpią natomiast na próchnicę. Często zdarzają się jednak przeróżne choroby, również genetyczne, powodujące nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne badanie zębów naszego pupila, bo wszelkie zaniedbania niestety bardzo często kończą się drastycznie – ekstrakcją, nawet całkowitą.

Czy kocie zęby można leczyć?

Jest to możliwe, ale niestety dość trudne. W przypadku skomplikowanych, zaawansowanych chorób jedynym ratunkiem dla zwierzęcia może być już tylko usunięcie bolącego zęba lub zębów. Niektóre choroby dokonują w jamie ustnej kota takich zniszczeń, że stomatolog może zalecić nawet ekstrakcję wszystkich zębów. Taka decyzja zapadnie w sytuacji, gdy zainfekowane zęby są źródłem zakażenia dla pozostałych części organizmu lub kot odczuwa bardzo silny dyskomfort, jest apatyczny, nie chce jeść.

Każdy koci stomatolog bezwzględnie podejmie próbę leczenia kłów. Są to zęby najważniejsze dla kota i ich usunięcie musi być absolutną ostatecznością. Na szczęście lekarze dysponują już na tyle precyzyjnymi narzędziami, że przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego są w stanie przeprowadzić nawet skuteczne leczenie kanałowe połączone z rekonstrukcją zęba.

Najważniejsza profilaktyka

Aby zaoszczędzić swojemu kotu cierpień trzeba postawić na higienę. Od małego przyzwyczajamy pupila do mycia zębów – na rynku są dostępne pasty smakowe i zapachowe, które z reguły kotom smakują. Używamy własnego palca, ewentualnie gazika. Mycia nie trzeba przeprowadzać codziennie, wystarczy wykonać ten zabieg co 2-3 dni.

Profilaktyka to także stosowanie specjalistycznej karmy dentystycznej. Jeśli kot nie chce jej jeść, wówczas możemy sięgnąć po przeróżne smakołyki i gryzaki – są całkiem skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej, pomagają też regulować zgryz. Stomatolodzy zalecają także regularne stosowanie preparatów dodawanych do wody lub karmy, które zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego.

Dbajmy o zęby naszych kotów. Nie jest to trudne ani uciążliwe. Warto pamiętać o korzyściach: chronimy zwierzaka przed wielkim cierpieniem, a siebie przed sporymi wydatkami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie